Dr. Gürler Akınbingöl ile Estetik ve Plastik Cerrahi
+902124661250 gurlera@gmail.com
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1 View
Botox Uygulamaları

Clostridium botulinum isimli bakterinin saldığı bir toksinin laboratuar şartlarında işlenerek sistemik etkisinin ortadan kaldırılmış halidir.Farmakolojik olarak sinir-kas bileşkesinde iletimi bloke ederek kırışıklığa neden olan mimik kasının gücünü azaltarak kırışıklığın oluşma mekanizmasını bozar. Tıpta kırışıklık tedavisi dışında migren - gerilim tipi başağrıları, şaşılık, hiperhidrosis(aşırı terleme), spastisite ve tik tedavisinde de yıllardır güvenle uygulanan Sağlık bakanlığı ve FDA onaylı bir ilaçtır.

Etkisi Uygulamadan 48 – 72 saat sonrasında başlar. 7-10 gün kadar sonra maksimum etki ortaya çıkar.Enjeksiyon yapılan yerlerde birkaç gün devam eden morluk, geçici başağrısı nadir görülebilen durumlardır.İlaca karşı bilinen duyarlılık,Miyastenia gravis, Eaton Lambert sendromu, Motor nöron hastalığı,Aminoglikozid antibiyotik tedavisi, hamile ya da emzirme süresince botulinum uygulanmamalıdır. (bu alanda güvenilirliğini kanıtlayan çalışmalar henüz yapılmamıştır).

DOLGU UYGULAMALARI

Dudakların kalınlaştırılması, konturlarının belirginleştirilmesinde, dudak asimetrilerinde, Alın, göz çevresi ve ağız kenarı kırışıklıklarında, “nazolabial sulkus” olarak adlandırılan burun-ağız kenarı oluğun doldurulmasında, sivilceye bağlı çökük izlerde, elmacık kemiği bölgesinin doldurulmasında, boyun çizgilerinin belirginliğinin azaltılması ve daha birçok durumda dolgu maddeleri kullanılmaktadır.

Kalıcı ve geçici etkiye sahip çok sayıda dolgu maddesi vardır. Geçici etkiye sahip olanlar genellikle kollajenin yapıtaşı olan hyaluronik asit türevleridir.Kalsiyum hidroksiapatit de uzun etkili dolgu amacıyla günümüzde kullanılmaktadır. Kalıcı maddelere örnek olarak PMM (polimetilmetakrilat) ve jel silikon örnek veriliebilir. Sağlık açısından kalıcı dolgu uygulamaları oldukça riskli ve geç dönem sonuçları belirsizdir. bu sebeplerden dolayı kalıcı dolgu uygulamasını hastalarıma yapmıyor ve önermiyorum.

Dolgunun kalıcılığı Kullanılan dolgunun tipine göre değişir. 4 ay ile 24 aya kadar etki devam eder. Hyaluronik asit dolgularda moleküller arası bağ ve aktif madde konsantrasyonu dolgunun etki süresini ve kıvamını etkiler. Etkinin kalıcılığı, kullanılan maddenin dışında dolgu yapılan saha ve hastaya özgü niteliklere göre değişkendir.

Dolgu uygulaması sonrası aynı gün günlük aktivitelerinizi devam ettirebilirsiniz. Güneşli dönemlerde dolgu yapıldıktan sonra ilk 1 hafta güneşlenme ve solaryum tavsiye edilmez. Yüksek faktörlü (>SPF 30) içeren güneş koruyucular kullanılmaldır.

Dr. Gürler Akınbingöl Estetik Cerrahi kliniği ile 10 yılı aşkın süredir İstanbul Bakırköy’de hastalarımıza hizmet vermektedir.

SOSYAL MEDYA