Dr. Gürler Akınbingöl ile Estetik ve Plastik Cerrahi
+902124661250 gurlera@gmail.com
Liposuction

Liposuction  kilo vermeye direnç gösteren bölgelerdeki inatçı yağ dokusunun çekilip alınmasına dayalı bir işlemdir.  Liposuction zayıflama ameliyatı değildir, şekil düzeltme ameliyatıdır. Normalden fazla biçimde artmış, diyet ve egzersizle eritilemeyen yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, bölgesel yağ hücre sayısı da azaltılmış olur. Bu sayede ileri dönemlerde kilo alındığı taktirde sorunlu bölgelerin fazla dolması da engellenmiş olur.

Yağ hücreleri (lipositler) doğumdan itibaren ilk 2 yılda ve ergenlik dönemi dışında sayıca artmazlar. Bu dönemlerde aşırı kilo değişimi yağ hücrelerinde bölünerek çoğalmaya sebep olabilir. Bunun dışında erişkinlerde yağ hücre sayısı sabittir. Kilo alımında  yağ hücrelerinin hacmi artar. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörlerdir.

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve sonrasında da düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak bu şartlar yerine getirilmesine rağmen karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgelerinde inatçı yağ birikimi olabilir.

Liposuction ameliyatında uygulama yapılacak bölgeye sıvı ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine çok ufak birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden ince kanüller ile vakum işleminin başlaması ile istenmeyen yağlar uzaklaştırılır.

Hastanın durumuna göre uygulama esnasında lazer, ultrason ya da radyofrekans ile yağ önceden eritilerek işlemin başarısı arttırılır.

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplasti) sadece estetik değil aynı zamanda kimi zaman rekonstrüktif bir ameliyattır. Büyüklüğe ve destek yapılardaki gevşemeye bağlı sarkan bir meme hastalarda mekanik sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir hatta kamburluğa bile yol açabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri memeler giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendine olan güvenini sarsarak sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olabilir.

Meme küçültme ameliyatı memelere doğal bir görünüm kazandırırken yukarıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur. Kişinin yaşamı kolaylaşır. Meme büyümesinin sebepleri arasında genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hormonal hastalıklar sayılabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da artar. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme sorunu anneler dışında genç kızlarda da görülebilir. Buna virjinal meme hipertrofisi adı verilir.

Gigantomasti (aşırı büyük göğüsler) ırsi olabildiğinden 16 – 18 gibi erken yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu durum genç kızlık döneminde çoğu zaman psikolojik problemlere de neden olabilmektedir.

Uygun hastalarda on sekiz yaşından itibaren iri ve sarkık göğüslerde fazla olan deri ve meme dokusu çıkarılır ve meme başları normal yüksekliğe getirilir. Böylece göğüslerde daha dik, formda ve düzgün bir görünüm elde edilir.

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında hastane şartlarında yapılır.

Aklınıza takılanlar için sağ taraftaki mesaj bırakma kutusunu kullanarak sorularınızı bana iletebilirsiniz.

Meme büyütme Meme silikonları

Hastalar gelişimsel olarak memelerinin küçük olmasından, emzirme veya kilo kayıplarından sonra memelerinin hacim kaybetmesi-sarkmasından yada memelerindeki asimetriden yakınarak estetik cerraha başvurur.

Muayene sırasında memelerinizin büyüklüğü, derinizin yapısı, göğüs duvarınızın ve omuzlarınızın genişliği, boyunuz ve en önemlisi beklentileriniz göz önüne alınarak sizin için en uygun olacak meme büyüklüğü saptanır.

Meme büyütme ameliyatları meme protezleri ile yapılmaktadır. Halen proteze alternatif daha iyi bir yöntem bulunmaması protezleri altın standart yapar. Göğüs büyütücü hap, krem ya da benzeri uygulamaların etkinliği ispat edilememiştir.

Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir .Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir.

Seçilmiş hastalarda meme protezi dışında yağ enjeksiyonu da meme şeklini düzeltmede kullanılabilen bir yöntemdir. Yalnız, yağ enjeksiyonu ile tam bir büyütme yapmak mümkün değildir. Kontur düzeltme, dekolte dolgunlaştırma gibi kısıtlı rötüşler yapılmakta, küçük bir göğüs yağ enjeksiyonu (lipofilling) ile tam olarak büyütülememektedir.

Blefaroplasti Gözkapağı Estetiği

Gözkapağı estetiği (blefaroplasti) göz çevresi dokularında kalıtsal, yapısal, çevresel sebeplere ya da yılların verdiği hasara bağlı olarak oluşan yağ torbalarının, deri sarkmalarının ve kas atrofisinin düzeltilmesine yönelik işlemler bütünüdür.

Alt ve/veya üst kapak blefaroplasti ameliyatı ile yıllar içinde gelişen hasarı ortadan kaldırarak tekrar genç, dinamik ve zinde bakışlar kazanılır.Pitozis (kapaklarda düşüklük) ve aşırı kapak sarkması olan hastalarda fazla cilt görme alanına gireceği ya da kirpik şeklinde bozulmaya sebep olacağı için blefaroplasti ile pozitif estetik görünüm dışında fonksiyonel kazanım da elde edilir.

Blefaroplasti genel anestezi altında ya da lokal anestezi ve IV. sedasyon (damardan verilen sakinleştirici) eşliğinde yapılabilir. Varolan sorunun boyutu ve durumuna göre fazla olan deriyi, torbalaşmış yağ dokularını alır. Göz çevresi yağ dokusunun fıtıklaşması varsa ve sorun yağ dokusunda artış değil sadece yağın olması gereken yerden dışarıya taşması ise bu bölgede gerekli bariyer onarımı yapılır.

Gözkapaklarının derisinin ince, iyi beslenen ve iyileşme potansiyeli yüksek olma özelliğinden dolayı ameliyattan birkaç ay sonra izler belli belirsiz hale gelir. Sadece alt kapak torbalarının alınması yeterli olacaksa göz kapağının iç kısmından “transkonjunktival” yaklaşım ile cilt kesisi yapmadan işlem sonlandırılacağı için iz kalmaz.

Estetik Burun Ameliyatı Rinoplasti

Burun yüzün tam ortasında yer alan, görünüm ve solunum açısından çok önemli bir organdır. Buruna yönelik girişimler her yönüyle çok iyi planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir. Estetik burun ameliyatı ile burunun boyutu küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir, genişletilebilir, üst dudakla burun arasındaki açı değiştirilebilir. Bu ameliyat doğumsal bozuklukların, burun yaralanmalarının ve bazı solunumsal problemlerin düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Burnunuzla ilgili şikayetlerinizi tüm detayları ile doktorunuza aktarmanız gerekmektedir. Solunumla ilgili şikayetlerinizin olup olmadığı, oluyorsa; mevsimlerle ilişkisi, aktivitelerle artıp artmadığı, ağız kuruluğu, baş ağrısı, horlama, burunda akıntı gibi sorunlara yol açıp açmadığı ayrıntıları ile konuşulmalıdır. Geçirilen travmalar ve önceden geçirilmiş bir operasyon olup olmadığı zamanlarıyla birlikte bildirilmelidir. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Şekille ilgili rahatsızlık duyulan özellikler ve beklentiler anlatılmalıdır.

Bu cerrahi yöntem için en ideal olan kişiler mükemmel bir burun bekleyenlerden ziyade, görünümde daha iyi olmayı umanlardır. Rinoplasti olacak kişilerde istenilen kriterler, gerçekçi beklentiler, sağlıklı olma ve psikolojik sağlamlıktır. Rinoplasti diğer cerrahi yöntemlerle birlikte uygulanabilir.

Herkese uygulanabilecek genel bir estetik burun ameliyat yöntemi yoktur. Ameliyatlar iki şekilde yapılabilir; işlem sırasında kişinin tam olarak uyutulduğu genel anestezi, veya kısmen sakinleştirilerek ameliyat bölgesinin uyuşturulduğu sedasyonla lokal anestezi. Bu yöntemler size ayrıntılı olarak anlatılarak hangi yöntemin size uygun olacağına karar verilir. Kesi burun içinde veya açık rinoplasti ameliyatında olduğu gibi dışarıda olabilir. Rinoplasti sırasında burnun iç kısmına yapılacak olan müdahale genellikle nefes almayı kolaylaştırır.

Ameliyat öncesinde size anlatılan detaylara göre ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1,5-2 saattir.  Ameliyattan sonra odanızda kendinize geldiğinizde; burnunuzun üzerinde alın ve yanaklara uzanan bir alçı kalıp, burun içinde tamponlar olacaktır. Eğer tampon uygulanmışsa genellikle ameliyatın ertesi günü veya iki gün sonra bunlar alınır. Ameliyattan sonra ilk saatlerde ağrı pek olmamakla birlikte bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumlar için bazı ilaçlar tedavinizde yer alacaktır.

Ameliyattan dört saat sonra sulu gıdalar ile beslenmeniz başlar ve dolaşmanıza izin verilir. Sabah yapılan ameliyatlarda akşam üzeri, öğleden sonra yapılan ameliyatlarda ise ertesi gün eve gitmenize izin verilir.  Ameliyattan sonraki ilk 48 saat dinlenmeniz, alın ve yanaklara iki saatte bir 15 dk. soğuk uygulaması sizi rahatlatacak, şişlik ve morluklarınızı sınırlayacaktır. Üçüncü günden itibaren şişlik ve morluklar hızlı bir şekilde geçmeye başlar. Günlük aktivitelere yavaş yavaş dönülür.

Ameliyattan bir ya da iki hafta sonra alçı kalıp alınarak sadece burnu örten bir ince bant uygulanır. Amaç, kalıbın alınmasını takiben, burunda oluşabilecek şişlikleri kontrol etmektir. Bu bant yaklaşık bir hafta burun bölgesinde tutulur. Burnunuzdaki bantlar açıldığında ana hatları ile burun şeklini görebilsenizde, detayların ortaya çıkması zaman alır. Özellikle ilk aylarda sabahları burun daha şiş olabilir, bu şişlik gün içinde azalır. Burun ucuna yapılan girişimlerin yoğunluğuna ve kullanılan tekniğe bağlı olarak, burun ucunda geçmesi bazen ayları bulabilen uyuşukluk ve sertlik olabilir.

Ameliyattan sonra erken dönemde burun darbelerden korunmalıdır. Bu nedenle vücut teması gereken sporlar ve gözlük kullanımı ilk 8 hafta içinde sakıncalıdır. Aynı şekilde ödem oluşmaması için sauna, solarium, güneş banyosu ve buhar banyosuna aynı süreyle maruz kalınmamalıdır. Buna karşın ikinci haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar yapılabilir.

Ameliyattan sonra ilk günler ve haftalarda burun içindeki ödem ve kabuklar nedeniyle solunum çok rahat değildir. Bu dönemde bazı damla ve kremler önerilecektir ve kullanımları şikayetlerinizin azalmasını sağlar.

Ameliyattan sonra 1,3,6 ve 12. aylarda kontrolleriniz yapılarak iyileşme süreciniz izlenir. Ameliyat öncesi ve sonrasında çekilen resimlerle kıyaslamalar yapılır.

Estetik Burun Ameliyatında Olası Sorunlar ve Riskler

Her cerrahi girişim bir takım riskler içerir. Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatı sonrasında da bazı istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Sizin estetik burun cerrahisinin risklerini anlamanız önemlidir. Cerrahi girişimde uygulanacak kişisel seçimler risklerin ve kazanılacak yararın karşılaştırılması sonucu elde edilir. Hastaların birçoğunda komplikasyonlar ile karşılaşılmamasına rağmen, karşılaşılması olası bu sonuçları anladığınızdan emin olmak için doktorunuzla tartışmalısınız. Bunlar erken ve geç dönem sorunlar olmak üzere ikiye ayrılır.

  Erken Dönem Sorunlar:

  • Ameliyattan sonra bulantı olabilir. Bunu azaltacak ve kontrol edecek ilaçlar mevcuttur.

  • Ameliyat sonrası burun deliklerinden sızıntı beklenir ve ilk saatlerde burun ucuna yerleştirilen bir gazlı bezle kontrol edilir. Sızıntı ilk saatlerde daha belirgin olmak üzere azalarak devam eder (ilk 24-48 saat) ve genellikle kırmızıdan sarıya doğru renk değiştirir. Kanama alışılmış bir durum olmamasına karşın cerrahi sırasında veya sonrasında görülmesi mümkündür. Ameliyat sonrası aşırı bir kanama olduğunda, kanamayı durdurmak ve biriken kanı (hematom) almak için acil tedavi gerekebilir. Kanama riskini arttırabileceğinden aspirin ve benzeri ilaçları ameliyat öncesi 10 gün süre ile kullanmayınız.

  • Burun içine tampon uygulanan hastalarda hapşırma hissi oluşabilir. Hastalar üşüttüklerini, hastalandıklarını düşünürler. Aslında bu his tampona bağlıdır ve tampon alınınca hızla kaybolur.

  • Ameliyatlarda nadir rastlanan bir komplikasyon da enfeksiyondur. Ameliyat başlangıcında koruyucu amaçla antibiyotik kullanılması bu olasılığı çok azaltır. Burnunuza tampon konulmuş ve ameliyatın ikinci gününde ateşlenme, titreme gibi bulgular olursa tamponun hemen alınması gerekir. Böyle bir durumda doktora haber verilmelidir. Daha sonraki günlerde burnunuzun herhangi bir yerinde ağrılı bir şişlik ve dokunmakla artan bir hassasiyet olursa, kendinizi düşkün hissederseniz bu başlayan bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Bu durumda muayeneniz yapılıp, başlayacak bir enfeksiyon tedavisi ile hızla düzelmeniz sağlanır.

Bu dönemde karşılaşılan bir diğer sorun, istenmeden maruz kalınan darbelerdir. Hafif darbeler bir sorun yaratmazken şiddetli darbeler deformitelere yol açabilir. Böyle bir durumda doktora haber verilmelidir.

 Geç Dönem Sorunlar:

Solunumla ilgili sorunlar yaşanabilir. Bu ameliyata bağlı olabileceği gibi ameliyat öncesi mevcut bir sorunun düzeltilmemesi veya ameliyattan önce mevcut fakat fark edilmeyen bir durumun ameliyatta yapılan bazı manevralar ile daha belirgin hala gelmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca alerjik nedenlerle solunum sorunları yaşanabilir. Şikayetlerinize ve muayene bulgularınıza göre ilaç tedavisi veya ikincil müdahaleler gündeme gelebilir.

Görünümle ilgili sorunlar da bir diğer geç dönemkomplikasyonudur. Bunlar arasında en sık rastlanan durum ameliyat sonrası erken dönemde henüz, şişlikler tamamen düzelmeden burnun şekliyle ilgili bazı sorunların aktarılmasıdır. Estetik nedenle yapılan ameliyatlarda sonucun bir an önce alınmasını beklemek şüphesiz doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşmenin uzun zaman alacağı, gün içinde değişen şişlikler olabileceği unutulmamalıdır.

Burnun son şeklini almasından sonra istenmeyen durumlar için %5-10 oranında revizyon adı verilen ikincil girişimler gerekebilir. İkincil girişimleri azaltmanın en önemli yolu ameliyat öncesi beklentiler ve yapılabilecekler ile ilgili ayrıntılı bir görüşmedir. Burnun yapısal özelliklerine bağlı olarak her olgu için bazı sınırlar vardır ve bunlar etraflı bir şekilde konuşulmalıdır. Örneğin burun derisinin kalın olduğu durumlarda, burun ucunun biçim alması daha uzun bir süreci gerektirir. Bazen bu süreci hızlandırmak amacıyla burun ucuna az miktarda kortizon enjeksiyonu yapmak gerekebilir.

Bir diğer sorun burun eğrilikleridir. Bazen kıkırdak ve kemikteki eğrilik bir kaç planda olabilir. Bu durumda yapılan ameliyat çok ayrıntılı planlanıp uygulansa bile, ameliyat öncesinden çok daha iyi olmasına karşın bir ölçüde eğrilik kalabilir veya zaman içinde gelişebilir. Böyle bir olasılık varsa operasyon öncesi size söylenir ve ne oranda düzelme olacağı anlatılır.

Diğer sorunlar:

Burun septum perforasyonu: Cerrahi, burun orta bölmesinde delik oluşumuna neden olabilir. Bu durum nadirdir. Bununla birlikte, eğer oluşursa burun septumundaki deliği kapamak için ek bir cerrahi tedavi gerekebilir. Bazı vakalarda bu komplikasyonu düzeltmek mümkün olmayabilir.

Uyuşukluk: Estetik burun ameliyatlarından sonra, burun derisinin altındaki iskeletten ayrılmasına bağlı olarak sinir liflerinde meydana gelebilecek zedelenmeler nedeniyle burun derisinde kalıcı uyuşukluk gelişimi olasıdır, ancak bu durum her zaman gelişmez.

Kronik ağrı: Estetik burun ameliyatlarından sonra kronik ağrı çok nadir bir komplikasyondur.

Allerjik reaksiyonlar: Kullanılan bantlara, dikiş malzemelerine ve topikal preparatlara lokal alerji geliştiği bildirilmiş vakalar çok seyrek olarak vardır. Daha ciddi olan sistemik reaksiyonlar ameliyat sırasında veya sonra kullanılan ilaçlarla değişebilir. Allerjik reaksiyonlar ek tedavi gerektirebilir.

Geç iyileşme: Kırıkların ayrılması veya iyileşmenin gecikmesi mümkündür. Burundaki bazı alanlar anormal veya yavaş iyileşebilir. Ciltteki bazı bölgeler kaybedilebilir. İyileşmeyen dokuyu temizlemek için sık pansuman uygulanması veya cerrahi girişim gerekebilir.

Uzun dönemdeki etkiler: Burun görünümünde sonradan olan değişimler, burun cerrahisi ile ilgili olmayan yaşlanma, güneş etkisi ya da diğer nedenlerden kaynaklanabilir. Gelecekte cerrahi veya diğer tedaviler gerekli olabilir.

Tatmin edici olmayan sonuçlar: Estetik burun ameliyat sonrasında tatmin olmama olasılığı vardır. Cerrahi tedavi, tatmin edici olmayan görünüm veya dokunuşla hissedilebilen şekil bozukluklarına, işlev kaybına veya burun yapılarında yer değişime neden olabilir.

Anestezi: Hem lokal hem de genel anestezi risk içermektedir. Sedasyon ya da cerrahi anestezinin tüm çeşitlerinde komplikasyonlar, yaralanma ve hatta ölüm olasıdır.

Dr. Gürler Akınbingöl Estetik Cerrahi kliniği ile 10 yılı aşkın süredir İstanbul Bakırköy’de hastalarımıza hizmet vermektedir.

SOSYAL MEDYA